Zespół Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim

Idź do spisu treści

Menu główne

GALERIA 2012-2013

GALERIE ARCHIWALNE

CZARUJĄCA KRAINA

   Uczniowie Szkoły Podstawowej w Czyżowie Szl. po raz kolejny podziwiali piękno krainy świętokrzyskiej.  24 czerwca  2013r. w ramach projektu „Szkoła Wrażliwości” gościli w gospodarstwie agroturystycznym „Kapkazy”.  Po  powitaniu,  gospodarze  - Ewa Skowerska i Mariusz Kosmalski,  zaprosili gości na krótkie przedstawienie teatralne pt.: „Bajka o diable Fajferku” oparte na motywach legend i podań świętokrzyskich.  Przezabawne losy Fajferka wywołały dużo śmiechu, ale także przybliżyły dzieciom legendarne dzieje  ziemi świętokrzyskiej.Po  lekcji  legend, uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, aby  udać się na  zajęcia i warsztaty. Jedna z grup podążyła na  spotkanie z „Zielichą” -  warsztaty zielarskie. Kobieta zwana „wiedźmą”, czyli  posiadająca wiedzę o ziołach, oprowadziła dzieci po miejscowym ogródku, gdzie wskazywała  wartościowe rośliny i opowiedziała o ich właściwościach leczniczych. Uczniowie  mogli poczuć smak świeżych ziół i zebrać je do odpowiednio przygotowanych woreczków, by później przyrządzić z nich napar. Kolejna lekcja była niemniej pouczająca.  Aby  na nią dotrzeć, należało przemierzyć „ścieżkę za stodołami”, skąd rozciągał się przepiękny widok na  malownicze pola przypominające swym wyglądem świętokrzyskie pasiaki. Unoszący się w powietrzu zapach pieczonego chleba doprowadził grupę do celu, którym było „Laboratorium swojskiego smaku”. Na miejscu czekała pani z przepasanym białym fartuszkiem. To ona  zdradziła dzieciakom tajemnice wypieku chleba  - „Od ziarenka do bochenka”. Pokazała też jak z chlebowego ciasta wyrobić i „upiec na blasze” placki zwane „podpłomykami”.  A te upieczone samodzielnie smakowały najlepiej. Odbyła się też degustacja białego sera i  serowych oponków. Po tych smakowitych zajęciach nadeszła pora na małą sjestę, podczas której można było podziwiać świętokrzyski krajobraz.   

   Po przyjemnościach, uczestników wycieczki, czekała ciężka praca - czarowanie w glinie. Nadeszła pora na „Gliniane cudoki” -  warsztaty ceramiczne z zakresu podstaw lepienia z gliny. W czasie tych zajęć można było  zapoznać się z pracą ceramika, prześledzić technologię otrzymywania naczyń ceramicznych oraz  wykonać pod okiem instruktora pracę ceramiczną. Lepienie z gliny postaci z bajek i zwierząt okazało się wspaniałą zabawą. Podczas warsztatów  powstały piękne prace inspirowane tematyką świętokrzyską.Jako ostatnie odbyły się zajęcia z biobudownictwa. Uczestnicy obejrzeli krótki pokaz multimedialny, wysłuchali wskazówek instruktora po czym z zapałem zabrali się do pracy.  Choć zadanie to nie należało do „najczyściejszych”,  znalazło się wielu chętnych do jego wykonania. Przy użyciu patyków, gliny i gazet  ochotnicy wybudowali „papierowy piec” do wypału ceramiki.
    W krainie latających czarownic, na podsumowanie dnia pełnego wrażeń, zapłonęło ognisko, przy którym usiedli uczestnicy wycieczki ze Szkoły Podstawowej z Czyżowa Szlacheckiego.  W tym urokliwym, spokojnym miejscu, pełnym zieleni dzieci miały możliwość kontaktu z naturą i sztuką. Mogły poczuć choćby muśnięcie wrażliwości, której przecież trzeba się uczyć przez całe życie.

                                                                   Autor
D. Grzesiak

 

DZIEŃ REGIONALNY

 

JASEŁKA

     17 grudnia 2018 roku w Zespole Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim odbyły się jasełka bożonarodzeniowe.  Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy IV, V i VI pod kierownictwem nauczycielek: religii, matematyki i muzyki.  Przepiękne stroje, przygotowane specjalnie na tę okoliczność, wspaniała scenografia i doskonały kunszt aktorski dzieci, przeniósł wszystkich zebranych do  czasów współczesnych  Herodowi.  Scenom  narodzin dzieciątka towarzyszyły   dźwięki  tradycyjnych kolęd w wykonaniu szkolnego chórku.  Młodzi aktorzy, z wielkim zaangażowaniem, wcielali się w role pastuszków, aniołów,  królów, a także Maryi i Józefa. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: pan Tomasz Huk - przewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, pan Tomasz Siwek - zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Zawichost, emerytowani pracownicy szkoły oraz rodzice, którzy bardzo licznie przybyli na akademię.  Wydarzeniu towarzyszyła miła atmosfera, która przypomniała zgromadzonym jak pięknym i  magicznym czasem jest okres  świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie uroczystości popłynęło wiele cudownych i z serca płynących życzeń.

 

MALI RATOWNICY

    „Ratujemy i uczymy ratować” pod tym hasłem odbyło się szkolenie dla uczniów klasy II i III w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego WOŚP. Przeszkolone  nauczycielki Dorota Mucha i Renata Wójcińska poprowadziły zajęcia  dla ,,małych  ratowników”, podczas których uczniowie poznali elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy , która przekazała dla szkoły fantomy do ćwiczeń , książeczki , telefony – zabawki prowadzące mogły w ciekawy i atrakcyjny sposób przekazać wiedzę na temat pomocy dla poszkodowanych.

    Szkolenie  naszych  uczniów przebiegało w dwóch etapach. W  pierwszej  części  prowadzące przedstawiły uczestnikom ogólne zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy oraz podstawowe czynności ratujące życie. Następnie dzieci obejrzały film animowany, w którym doktor Kręciołek w prosty i obrazowy sposób uczył  jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Uczniowie poznali tzw. łańcuch przeżycia oraz schemat najważniejszych czynności koniecznych do wykonania przy ratowaniu człowieka. Następnie czytali wiadomości  i kolorowali  ilustracje celem przyswojenia wiedzy teoretycznej , która jest konieczna do prawidłowego realizowania ćwiczeń praktycznych. Wyposażeni w niezbędny zasób wiadomości ,,mali ratownicy’’ z wielkim zaangażowaniem pod czujnym okiem nauczycielek prowadzących przystąpili do  działań praktycznych. Każde dziecko miało możliwość nauczenia się wzywania pomocy, układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej , a także poprawnego wykonania resuscytacji.    Na koniec szkolenia uczniowie zdawali egzamin na ratownika , który dla wszystkich zakończył się pomyślnie. Każdy drugoklasista i trzecioklasista otrzymał CERTYFIKAT ukończenia kursu.  Tego typu działanie rozbudziło w dzieciach zainteresowanie omawianą tematyką , a także wpłynęło na kształtowanie prozdrowotnych i prospołecznych wzorców zachowania wobec osób poszkodowanych w wypadkach i zdarzeniach losowych. Mamy nadzieję , że nasze dzieci będą potrafiły zachować ,, zimną krew’’ w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia człowieka.

Prowadzące szkolenie:  Dorota Mucha, Renata Wójcińska

DZIEŃ RODZINY

     3 czerwca 2013 r. w Zespole Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim im. płka Jana Pokrzywy odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny.
Impreza była doskonałą okazją do wspólnego spotkania i zabawy dla całej społeczności szkolnej i lokalnej.
     Do szkoły zawitali rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, ciocie i wujkowie oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost Tomasz Siwek, Pan Sekretarz Grzegorz Połeć, Dyrektor Zespołu Ekonomicznego Oświaty Józef Paćkowski, Pani Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Zawichoście Halina Jakubczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej Ośrodka Wychowawczego nr 2 Piotr Śliwiński z nauczycielami Barbarą Kaczmarską i Małgorzatą Mońka.

    Dzień ten rozpoczął się od uroczystej akademii, na której grupy przedszkolne oraz uczniowie  szkoły zaprezentowali montaż słowno-muzyczny  poświęcony rodzicom. Występy  dzieci  wprowadziły zebranych w ciepłą rodzinną atmosferę .Zespół „Impuls” zaprezentował  bardzo ciekawe układy taneczne. Uczniowie przygotowali piosenki ze specjalną dedykacją dla mamy i taty.  Dodatkowe wrażenia artystyczne zapewniła też wystawa prac „ Portrety rodziców” przygotowana przez dzieci. Po występach rodzice otrzymali miłe upominki od swoich pociech. Po części artystycznej na wszystkich uczestników festynu czekały nie lada atrakcje. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie i dobrze się bawić. Nadszedł czas na zabawy i konkursy, w których brały udział zarówno dzieci, rodzice  jak i goście. Imprezę uświetnili wychowankowie Ośrodka Wychowawczego w Zawichoście przebrani za krasnali. Dla dzieci, na placu szkolnym, zapewniono specjalnie dla nich przygotowane - dmuchaną zjeżdżalnię, zamek, trampolinę, pokazy akrobatyczne na szczudłach i strażackie. Sprawiły one wszystkim dużo radości.
     W przerwie można było skosztować wypieków rodziców, aby nabrać siły przed rozgrywkami sportowymi. Przyrządzono kiełbaski na grillu, serwowano napoje, cukrową watę.Dzień Rodziny zjednoczył społeczność  Czyżowa. Wszyscy miło spędzili czas i wracali do domu uśmiechnięci. Wspaniała pogoda, wyśmienite humory i mnogość atrakcji – tak w kilku słowach można opisać uroczystość Dnia Rodziny w naszej szkole. Dyrektor  Zespołu Szkoły i Przedszkola Marzena Drobiazg składa szczególne podziękowania sponsorom, którzy uświetnili  Dzień Rodziny.

    Dziękujemy za wsparcie: Burmistrzowi Miasta i Gminy Zawichost, Przedsiębiorstwu Usługowo- Handlowemu Szel-Gaz, Firmie Bedom, Firmie Hurt-Detal Handel Obwoźny-Grzegorz Siwek, Dostawcy F.H.U. ŁUKNAT- Mateusz Ziarko, Kołu Wędkarskiemu w Zawichoście, Szkole Języków Obcych-Zbigniew Kokoszka, Adwenture Zone- Tomasz Tomaszewski, Spółdzielni Ogrodniczo-Handlowej i Usługowej w Kleczanowie.
      Nasze podziękowanie kierujemy także dla Rodziców, którzy zaangażowali się w organizację tego dnia.


OGÓLNOPOLSKIE BADANIE UMIEJĘTNOŚCI TRZECIOKLASISTÓW  2013 r.

,,Wszystko czego się dotąd  nauczyłeś, zatraci sens, jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania dla tej wiedzy.’’ Paulo Coelho


    Klasa III Szkoły Podstawowej w Zespole Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim przystąpiła do Ogólnopolskiego Badania Umiejętności  Trzecioklasistów OBUT . Uczniowie zmagali się  z  testem kompetencji przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w  Warszawie. Sprawdzian składał się z dwóch części: język polski i matematyka. Na rozwiązanie zadań z każdego testu uczniowie mieli po 40 minut z 15 minutową przerwą. Podstawowym celem badania było umożliwienie szkołom otrzymania dodatkowych informacji o poziomie wiadomości i umiejętności posiadanych przez  uczniów kończących klasę trzecią oraz materiałów mogących stać się podstawą do dalszej pracy z uczniami. Ogólnopolskie Badanie Umiejętności Trzecioklasistów, choć pisane w tych samych warunkach, jak codzienne zajęcia, to pierwszy sprawdzian zewnętrzny przygotowany na poziomie centralnym, z którym zmierzyli się uczniowie. Był to przedsmak tego co  ich czeka po zakończeniu dalszych etapów edukacji. Napisanie tego typu sprawdzianu  wymaga od uczniów zarówno usystematyzowanej wiedzy , jak i logicznego myślenia. Dziecko staje przed koniecznością rozwiązywania wielu pytań problemowych, musi umiejętnie zastosować swoją wiedzę w praktyce. Sprawdzian kompetencji OBUT uchodzi za trudny ,, orzech’’ do zgryzienia  przez trzecioklasistów  i w opinii społecznej jest przeznaczony dla wybitnych uczniów. Chociaż wszyscy dzielnie się z nim zmagali to jednak nie każdemu udało się pokonać tak wysoką przeszkodę. Tegoroczny test należał bowiem do bardzo trudnych. Na szczęście to nauczyciele  dysponują szeroką wiedzą na temat swoich uczniów, którzy potrafią naprawdę dużo i udowadniają to codziennie podczas zajęć. Biorą udział i osiągają wysokie wyniki w innych formach sprawdzających ich poziom wiedzy. Są wśród  trzecioklasistów naszej szkoły uczniowie , którzy mimo wszystko  udowodnili , iż sprawdzian OBUT  to dla nich nic trudnego i napisali go wspaniale. Milena Kaniewska , Klaudia Kaca , KacperGrzesiak , Oliwia Mokrzyś , Kacper Mizera , Mateusz Mizera, Patrycja Wieczorkowska  na wysokim poziomie rozwiązali mega trudny test polonistyczny z elementami wymagającymi zastosowania wiedzy z dziedziny astronomii. Milena Kaniewska, Klaudia Kaca ,Kacper Grzesiak, Oliwia Mokrzyś , Patrycja Wieczorkowska wykazali się także wysokimi możliwościami logicznego myślenia i błyskotliwie pokonali wcale niełatwe zadania matematyczne. Uczniowie Ci pokazali kunszt  sztuki przyswajania wiedzy i udowodnili , że warto już od najmłodszych lat  za przyjaciela mieć po prostu książkę.

Nauczyciel klasy III mgr Dorota Mucha

Zespół taneczny "IMPULS"
„Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk,
bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem.”

Havelock Ellis

      We wrześniu 2012 roku z inicjatywy nauczycieli Renaty Wójcińskiej i Doroty Mucha  powstał  w naszej placówce szkolny zespół  taneczny  pod nazwą IMPULS. Członkami zespołu są dziewczęta z klas młodszych , które z dużym zaangażowaniem uczą się trudnej sztuki tańca . Z wielką wytrwałością ćwiczą ciekawe układy choreograficzne i kroki do  różnych gatunków muzyki.  Prezentują zarówno tańce współczesne jak i repertuar  związany z folklorem naszego kraju. W bardzo krótkim czasie działalności   zespół taneczny wystąpił już kilkakrotnie przed publicznością . Zaprezentował swój repertuar podczas akcji charytatywnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście. Uświetnił swym występem bardzo ważną dla szkoły uroczystość otwarcia projektu ,, Cyfrowa szkoła’’ . Efekty pracy zespołu widoczne są także podczas organizowanych na terenie placówki uroczystości z udziałem rodziców i zaproszonych gości. Atrakcyjna choreografia w połączeniu z wysoką techniką wykonania sprawiają, że zespół dostarcza widzom głębokich wzruszeń i mnóstwo wrażeń artystycznych. Patrząc na pracę uczennic i ich radość  z tej formy działalności wiemy jedno ,że warto było podjąć to wyzwanie. Dziewczęta wspólnie z prowadzącymi zespół  będą nadal doskonalić i wzbogacać swój repertuar taneczny. Mamy nadzieję , że dorobek zespołu prezentowany będzie na wielu imprezach środowiskowych organizowanych na terenie Miasta i Gminy Zawichost.

Próby zespołu prowadzone przez Renatę Wójcińską i Dorotę Mucha odbywają się w każdy piątek na szóstej godzinie lekcyjnej.

ODKRYWAMY PIĘKNO KRAINY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

   W ramach projektu „Szkoła Wrażliwości” realizowanego w Szkole Podstawowej w Czyżowie Szl. 13 maja 2013 r. odbyła się wycieczka do Tokarni, Chęcin i jaskini „Raj”. 35 osobowa grupa uczniów kl. IV – VI wraz z opiekunami:  M. Gubernat, J. Doroszyńską i D. Grzesiak wyruszyła w podróż spod budynku szkoły o godz. 7:00. Po przybyciu na miejsce wycieczka spotkała się z przewodnikiem – etnografem, wraz z którym rozpoczęła zwiedzanie Parku Etnograficznego  w Tokarni.

     Na dobry początek młodzież zobaczyła wyposażenie dawnych służb medycznych - dom doktora i aptekę.  Po zwiedzeniu licznych chałup i  zagród,  grupa dotarła  wreszcie do XIX wiecznego dworu z Suchedniowa. Wewnętrzna ekspozycja dworku dostarczyła zwiedzającym informacji na temat życia średniozamożnej  rodziny szlacheckiej.  Dzieci zobaczyły również barokowy kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa, kuźnię z XIX w. typu „kurna chata”, kryty gontem wiatrak holenderski z Pacanowa, wiatrak zwany „koźlakiem z Dębna z 1880 r. oraz  jedyny zachowany na Kielecczyźnie wiatrak rolkowy z Grzmucina. Uczniowie mieli także możliwość zobaczyć jak wyglądał warsztat pracy mało- miasteczkowego szewca z zestawem oryginalnych narzędzi szewskich oraz ekspozycję rzeźb Jana Bernasiewicza pn. „Ocalić od zapomnienia”. W jednej z izb XIX wiecznej chałupy obejrzeli ekspozycję  przedstawiającą szkołę wiejską w okresie 20-lecia międzywojennego. Widzieli  oryginalne zabytkowe ławki, kącik czystości oraz unikatowe pomoce naukowe z tamtych lat. Uwadze miłośników pojazdów nie umknęła prezentowana w sektorze dworsko-folwarcznym wystawa dawnych pojazdów konnych,  gdzie podziwiali   bryczki z okresu XVIII - XX wieku.          

           Dopełnieniem wizyty w skansenie była lekcja muzealna pt.: „Jak żyły dzieci na dawnej wsi?” Uczestnicy zajęć poznali warunki w jakich żyły dzieci  chłopskie 100 lat temu. Dowiedzieli się również jak  w tamtym okresie dzieci ubierały się, co należało do ich obowiązków domowych, jak spędzały czas wolny i w jakich warunkach się uczyły. Podczas zajęć interaktywnych uczestnicy pisali stalówką oraz wzięli udział w tradycyjnych dziecięcych zabawach.
          Po emocjonujących rozrywkach wycieczka przemieściła się do Chęcin. Tam  w Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny "Niemczówka" dzieci obejrzały film o zabytkach Chęcin oraz wysłuchały prelekcji na temat historii zamku, którego ruin, z powodu remontu, nie  można zwiedzać. Przemierzając ulice tej urokliwej miejscowości, grupa podziwiała piękno świętokrzyskiej ziemi.
            Na zakończenie  wizyty w powiecie kieleckim dzieci odwiedziły jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich – jaskinię „Raj”. Uczniowie zachwycili się  bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych, które mogli tam podziwiać.
 
          Po dniu pełnym wrażeń, utrudzeni, ale szczęśliwi  wycieczkowicze powrócili do swoich domów. Z niecierpliwością oczekują już na kolejną wycieczkę, która  również będzie mogła przybliżyć im historię i tradycje świętokrzyskiego regionu.


Organizatorki wyjazdu:
D. Grzesiak, M. Gubernat
                                              

Zajęcia integracyjne

     Dnia 9 maja 2013 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia integracyjne , w których uczestniczyły dzieci z grupy starszaków  miejscowego przedszkola wraz z wychowawczynią Anną Fudali. Organizatorem spotkania była Dorota Mucha , która w roku szkolnym 2013/2014 obejmie wychowawstwo w klasie pierwszej. Do zajęć aktywnie  włączyli się uczniowie klasy trzeciej , którzy  wspaniale potrafili współdziałać z młodszymi koleżankami i kolegami. Po krótkim powitaniu  dzieci obejrzały film przyrodniczy, z którego dowiedziały się o wiosennych powrotach ptaków. Mogły zaobserwować zwyczaje bocianów  i prześledzić ich wędrówkę  z Afryki do Polski. Z zaciekawieniem rozwiązywały zaprezentowane przez uczniów klasy trzeciej wiosenne zagadki. Z ochotą dekorowały suknię ,,Pani Wiosny” zwiastunami budzącej się ze snu zimowego przyrody. Dużą atrakcją dla gości i gospodarzy były zabawy muzyczno-ruchowe , a także ćwiczenia z chustą animacyjną. Frajdą dla dzieci było malowanie w zespołach na temat ,, Przyroda wiosną’’. Na dużych formatach papieru  przedstawiały swoje pomysły i zgodnie podejmowały wspólne decyzje co do efektów swojej pracy. Powstały  pomysłowe , barwne i ciekawe wytwory malarskie. Na koniec spotkania prowadzący  Dorota Mucha i Anna Fudali wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy za ich aktywny udział  w zajęciach.

Dorota Mucha                                               

Misterium Paschalne

    Od lat tradycją w Zespole Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim jest spotkanie wielkanocne. W tym roku odbyło się ono 25 marca. Uczniowie przygotowali Misterium Paschalne pod kierunkiem p. Magdaleny Frőhlich i p. Małgorzaty Wziątek.
    Gra młodych aktorów pozwoliła widzom na głębokie przeżywanie treści orędzia paschalnego i pomogła zadumać się nad tajemnicą wielkiej miłości Boga do człowieka.
    W spotkaniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście: p. Sekretarz Gminy Zawichost Grzegorz Połeć, p. Dyrektor ZEO Józef Paćkowski, emerytowani nauczyciele.
    Kończąc spotkanie p. Sekretarz w ciepłych słowach podziękował za przygotowaną uroczystość, przekazując wszystkim zebranym najlepsze życzenia świąteczne. Do życzeń dołączyli się p. Dyrektor Józef Paćkowski i  Dyrektor Szkoły i Przedszkola w Czyżowie Szlacheckim p. Marzena Drobiazg.

Spektakl teatralny „Królowa Śniegu”

    W dniu 27.03.2013 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Królowa Śniegu” w obsadzie aktorskiej artystów Teatru Współczesnego z Krakowa. Królowa Śniegu odwiedziła salę teatralną Domu Katolickiego w Sandomierzu, podczas gdy aura spowiła białym puchem cały kraj, tworząc iście baśniową, zimową scenerię. Nowa adaptacja klasycznej opowieści Andersena spotkała się z pozytywnym odbiorem dzieci. Mali widzowie ze wzruszeniem przeżywali historię o nieustającej walce dobra ze złem, o sile przyjaźni, wierności i poświęcenia.

Dnia 9 maja 2013 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia integracyjne
...zobacz zdjęcia...

Teatrzyk kukiełkowy
w naszej Szkole

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

    Wiosna tego roku przychodzi niezwykle niedbale. By pomóc jej przepędzić zimę, Samorząd  naszej szkoły przygotował wspaniałe powitanie Pierwszego Dnia  najpiękniejszej pory roku.
    Z tej okazji zostały ogłoszone trzy konkursy. Niemalże wszyscy uczniowie włączyli się w obchody tego dnia. Były wspaniałe wiosenne przebrania, każda klasa przygotowała kukłę Marzanny, ale najpiękniejsze okazały się  wiosenne kąciki klasowe. Klasa V, na powitanie wiosny,  przygotowała krótkie przedstawienie pt.: „Demeter i Kora”, które opowiada o tym jak starożytni Grecy tłumaczyli zmienność  pór roku.
    Komisja oceniająca wiosenne  konkursy stanęła przed nie lada problemem.  Kiedy już wyłoniono zwycięzców, wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości Samorząd naszej szkoły podziękował wszystkim nauczycielom  i uczniom za zaangażowanie i włączenie się do wspólnej zabawy.

Samorząd Uczniowski

W krainie wiecznej zimy

    25 marca grupa uczniów z klas IV – VI wraz z wychowawcami wybrała się na przedstawienie teatralne pt.: ” Opowieści z Narnii”. Wystawiane było  ono w Domu Katolickim w Sandomierzu przez aktorów krakowskiego teatru.
    Jak się okazało,  wieczna zima panowała nie  tylko na scenie. Chociaż Sandomierz ogarnęła narnijska pogoda,  grupa nie zrezygnowała ze spaceru po zabytkowej Starówce.  Ogrzani dobrymi humorami, turyści zwiedzili  Bazylikę Katedralną. Zobaczyli  też renesansowy ratusz - najstarszą i najokazalszą budowlę na rynku. A na dziedzińcu Zamku Kazimierzowskiego obejrzeli ekspozycję zatytułowaną „Dotyk historii”, która prezentuje  odlewy z brązu najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Szkoda tylko, że przemierzając ulice Sandomierza nie udało się  spotkać ojca Mateusza.

Organizatorki wyjazdu :
D. Grzesiak,  M. Gubernat,  M.  Frőhlich

CYFROWA SZKOŁA

„Cyfrowa Szkoła w Czyżowie Szlacheckim”

29 lutego Wojewoda Świetokrzyski Grzegorz Dziubka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost Tomasz Siwek   oficjalnie  przekazali sprzęt multimedialny w ramach  projektu „Cyfrowa Szkoła”  uczniom i nauczycielom Szkole Podstawowej  im. płka Jana Pokrzywy w Zespole Szkoły i  Przedszkola w  Czyżowie Szlacheckim . Nasza szkoła znalazła się wśród 402 szkół w Polsce, które realizują ten pilotażowy projekt.
Program, w którym uczestniczymy jest objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej we współpracy z Ministrem Cyfryzacji. Program funkcjonuje w 4 obszarach : e-uczeń, e-nauczyciel, e-szkoła, e-zasoby edukacyjne.
Otrzymaliśmy 16 notebooków i 1 laptop, projektor multimedialny, urządzenie wielofunkcyjne, tablicę interaktywną, głośniki,  wizualizer, szafkę na laptopy.


Walentynki w  naszej szkole

    Na kilka dni przed 14 II - świętem zakochanych, na górnym korytarzu  naszej szkoły stanęła skrzynia na listy. Była to  niezwykła skrzynka, do której uczniowie mogli wrzucać również niezwykłe listy. Najważniejszym elementem obchodów tego święta, jest  właśnie wzajemnie wręczanie sobie ozdobnych karteczek,  najczęściej w kształcie serca, opatrzonych  walentynkowym wierszykiem.
    Samorząd naszej szkoły uruchamia walentynkową pocztę niezawodnie już od kilku lat. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród  braci uczniowskiej. Trzeba przyznać, że jest to świetna  okazja dla nieśmiałych, by okazać wybrance   swoją sympatię.

Samorząd UczniowskiWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 13 stycznia 2013

    Po raz kolejny nasza szkoła wzięła czynny udział w charytatywnej akcji WOŚP. Wolontariusze kwestowali na terenie wybranych miejscowości gminy Zawichost. Na aukcję przekazano własnoręcznie wykonane przez uczniów świąteczne ozdoby. Młodzi artyści występami uatrakcyjnili część artystyczną na deskach sceny MGOK w Zawichoście. Tańcem , śpiewem i utworami poetyckimi wzbudzili duży aplauz publiczności i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

KLUB 4H

4H- zacieśnia  współpracę

   Ósmego lutego bieżącego roku świetlica wiejska w Podszynie ponownie podejmowała w swoich progach członków szkolnego klubu 4H „Młodzi Odkrywcy” z SP w Czyżowie Szl.   Goście przybyli do świetlicy  pod opieką liderki - pani Magdaleny Gubernat oraz   w towarzystwie  dyrektora  szkoły -  pani   Marzeny Drobiazg. Spotkanie klubowiczów i świetliczan odbyło się w zimowej scenerii.  Rześkie powietrze, biały puch to warunki wprost  wymarzone na zimowe szaleństwa.  Odbyła się oczywiście wielka  bitwa na śnieżki.  Na szczęście jej wynik nie miał większego wpływu na nastroje walczących. Podczas, gdy dzieciaki wspaniale bawiły się na śniegu, tatusiowie przygotowali ognisko. W to mroźne popołudnie, wszyscy chętnie ogrzali się przy nim. A  upieczoną nad ogniem kiełbaskę,  zjedli ze  smakiem. Na zakończenie wizyty, jeszcze tylko krótki mecz w piłkarzyki i można było wracać do domu z myślą, by kiedyś znów tu powrócić.

 
Spotkania te wspaniale integrują i  zacieśniają współpracę między placówkami, dlatego  moderator świetlicy oraz liderka Klubu 4H  już planują kolejne.

D. Grzesiak,  M. Gubernat


JASEŁKA

"MIKOŁAJKI INACZEJ"  6 grudnia 2012

MIKOŁAJKI

     6 grudnia 2012 r. dzieci z klas I-III przeżywały ,, MIKOŁAJKI INACZEJ ’’ . Zamiast wora ze słodkościami święty Mikołaj wręczył dzieciom bilety na spektakl teatralny pt. ,, Ja Cię jeszcze złapię.” Przedstawienie odbyło się w sali Katolickiego Domu Kultury w Sandomierzu. Podczas seansu uczniowie byli zachwyceni scenografią , grą aktorską i zabawnymi przygodami głównych bohaterów – wilka i zająca. Wrażenia te dzieci na długo zatrzymają w pamięci.

   
Organizatorzy wyjazdu : Marzanna Kryształowska , Dorota Mucha, Renata Wójcińska

MIKOŁAJKI w SZKOLE 6 grudnia 2012

Wycieczka do fabryki bombek choinkowych

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

   11 października o godzinie 11.00 odbyło się PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW. Uczniowie klasy pierwszej w obecności nauczycieli , rodziców i młodzieży szkolnej złożyli akt ślubowania na sztandar szkoły. Później nastąpiło uroczyste pasowanie. Klasa pierwsza z radością wstąpiła w szeregi braci uczniowskiej. Starsi koledzy zaoferowali swoją pomoc w różnych sytuacjach życia szkolnego.

*************************************************************************************************************************************
DZIEŃ TURYSTY W CZYŻOWIE SZLACHECKIM - 15 września 2012r.
"Całe życie wędrujemy po drogach i bezdrożach świata w poszukiwaniu tej jednej właściwej ścieżki."


Dotyk historii…

   Dnia 15 września członkowie Klubu 4H ze Szkoły Podstawowej w Czyżowie Szl. udali się na pieszą wycieczkę do Maruszowa. Odwiedzili tam twórcę regionalnego pana Edwarda Ziarko. Po kilku godzinach wędrówki turyści dotarli na miejsce. Tam powitani zostali przez gospodarza oraz jego psa. W  prywatnym skansenie emerytowanego górnika zobaczyli jakimi narzędziami posługiwali się dawniej rolnicy, obejrzeli wyposażenie dworu i chłopskiej chaty, ponadto  podziwiali kompozycje z korzeni, konarów i pni oraz wiele innych ciekawych eksponatów. W „Galerii pod chmurką” wycieczkowicze zobaczyli również  świętokrzyską postać Baby Jagi oraz Gargamela. Jednak najwięcej przyjemności sprawiła młodym turystom wizyta w dawnej wiejskiej szkole oraz lekcja kaligrafii. Oczywiście bez kleksów się nie obyło. Po wyczerpującej wędrówce  oraz zwiedzaniu przyszła pora na relaks. Utrudzeni piechurzy spoczęli przy ognisku przygotowanym przez gospodarza. Pieczone nad ogniem kiełbaski smakowały wyśmienicie. Po posiłku nastąpiła nauka dawnej zabawy dziecięcej -  „jazdy  fajerką”,  która okazała się nie lada wyczynem.
   Dzień Turysty był dniem pełnym niezapomnianych wrażeń, który pozwolił młodym ludziom poczuć dotyk historii jakże bliskiej ich przodkom.

Z wizytą w Świetlicy Wiejskiej  

Z wizytą w Świetlicy Wiejskiej

   Młodzi turyści okazali się być tak doskonałymi piechurami, że 27 września znowu powędrowali. Tym razem obrali krótszą trasę udając się z wizytą do świetlicy w Podszynie.  Odbyło się tam integracyjne ognisko połączone z grami i zabawami na świeżym powietrzu.  Jednak wrześniowe słońce szybko zaszło i trzeba było szukać schronienia w murach świetlicy, ale tam również nie można się nudzić. Zajęcia plastyczne, gry stolikowe, wspinaczka, piłkarzyki i inne atrakcje w połączeniu z miłą, przyjazną atmosferą dostarczyły dzieciakom wielu przyjemnych chwil.  Niestety piątkowe popołudnie  szybko minęło i przed zmrokiem turyści musieli wrócić do swoich domów. Zanieśli do nich pełne bagaże dziecięcych przeżyć, doznań i wrażeń.
   
Niestrudzeni wędrowcy  z Klubu 4H  już planują trasę kolejnej pieszej wycieczki.


Liderki Klubu 4H:
Magdalena Gubernat i Dorota Grzesiak

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012


Wycieczka do Kurozwęk i Ujazdowa


FERIE ZIMOWE W SZKOLE - 2012

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego